Kombi

Kombi Su Akıtıyor Ne Yapmalıyım?

Kombi su akıtıyor ne yapmalıyım sorusunu bu yazımızda çözmeye çalışacağız. Öncelikle bir hatırlatma ile yazımıza başlamak istiyoruz eğer sizler de Bursa ilimizde yaşıyorsanız kombi bakımı ihtiyacınız varsa hemen 0224 413 0483 – 0224 248 6969 numaralı hattımızı arayarak Teknik Usta servis hizmetlerinden hızlıca faydalanabilirsiniz.

Kombiler mevsimlere bağlı kalmaksızın Sıcak su ve soğuk fark etmeksizin ısınma ve sıcak su gibi ihtiyaçlarımızı karşıladığımız sistemlerdir. Genel olarak kombilerimiz elektrik, doğal gaz ve su ile çalışmaktadır. Kombilerde belirli bir sistem çerçevesinde çalışmaktadır. Böylelikle kombilerimizde de zaman zaman arızalar meydana gelebilmektedir.

Hayatımızda birbirinden farklı özellikte ve çeşitlerde farklı markaların ürettikleri kombiler olmasına rağmen genel olarak kombilerin amacı sıcak suyu kullanıcıya oluşturmak ve de kalorifer peteklerine ileterek ısınma ihtiyacını sağlamaktır. Kombiler yıllık olarak veya çok kullanıma bağlı olarak; ısıtma pompası, genleşme tankı veya termostat gibi elemanlardan oluşur bu noktada bu parçaların muhakkak bakımdan geçmesi kombinizin ömrünü daha da uzatacaktır.

Kombi Neden Su Akıtır 

Kombi modelleri bir birinden farklı olduğu gibi kimi zaman kombilerdeki arıza şekilleri de farklılık gösterebilmektedir. Kullanım esnasında aniden kombi arızaya geçiyor şeklinde problem yaşayabilirsiniz veya sıcak suyun çalıştığı kaloriferin ise çalışmadığı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Kimi zaman da kombinin ateşleme yapmadığı durumlarda olabiliyor. Bu olaylardan farklı olarak en çok karşılaşılan problemlerden bir tanesi de kombinin su akıtmasıdır. Bu sorun kombi neden su damlatır, kombiden neden su akar gibi arayışlara bizleri itmektedir. Biz Teknik Usta olarak genelde periyodik bakımlarının zamanı geçmiş veya kombi bakımlarının düzenli yapılmadığı kombilerde karşılaşıyoruz. Kombinize yaptırdığınız periyodik bakımlar önceden sorunların önüne geçtiği için daha büyük arızaların giderilmesine yardımcı olur. Kombilerin su akıtması sorunu basit nedenlere bağlı olabiliyor fakat bazen de hiç beklenmedik şekilde karmaşık sebeplerden de kaynaklanıyor olabilmektedir.

Kombi Su Akıtıyor 

Kombi su akıtıyor ve böyle bir durumda ne yapacağımızı bilmiyorsak sizler için yapabileceğiniz çözümleri derledik. Öncelikle kombinizin su basıncını kontrol etmelisiniz. Fazla olan suyu tahliye ederek boşaltma işlemi yapmalıdır. Su basıncı normal seviyeye gelene kadar bu işlemi devam ettirmeliyiz. Bu işlemi nasıl yapacağımızı bilmiyorsak peteklerde hava almak için kullandığımız bölümden su çıkışını bir tornavida ile sağlamalıyız.

Bunlara rağmen halen sorun devam ediyorsa kombi arıza ihtimali çok yüksektir. Bir başka olasılık da plaka eşanjörü diye adlandırılan kombi parçasından kaynaklı arızadır. Eğer iç kısmından delinme varsa sürekli olarak petek sistemine su aktarımı gerçekleştirir böylelikle de kombi su akıtıyor arızası oluşabilmektedir.

  • Kombinizdeki su basıncını arttırmaya yarayan vananın iyice kapalı olduğundan emin olun.
  • Kombinizin su basıncını 1,5 bar seviyelerinde tutmak için tahliye vanasından su akışı gerçekleştirin.
  • Herhangi bir kalorifer peteğinden fazla suyu akıtın.

Bu işlemler kombinizdeki fazla basınca yol açan suyu azaltır. Kombinizi sağlıklı bir şekilde çalışmasına böylelikle yardımcı olabilirsiniz. Bu işlemler yapıldıktan sonra sorun halen devam ediyorsa kombinizde arıza olması muhtemeldir bu sebeple en uygun çözüm işinde uzman ve profesyonel bir ekibinin kombi arızası için çağrılması olacaktır. 0224 413 04830224 248 6969 numaralı çağrı merkezimizden Teknik Usta uzmanlarına ulaşabilir destek alabilirsiniz.

Kombi Su Tahliye Vanası Nerede

Kombi suyunu boşaltmak için kombinin bulunduğu yerde kombi tahliye musluğunu bulunmaktadır. Kombi tahliye vanasını kullanarak suyu boşaltabilirsiniz. Bir diğer çözüm yolu ise peteklerin birinden suyu boşaltabilirsiniz.

Petek Suyu Nasıl Boşaltılır

Tahliye vanası her marka ve model kombide olmayabilir. Kombi tahliye vanası ile emniyet ventili karıştırılabilir emniyet ventiline kesinlikle siz müdahale etmemelisiniz. Kombi suyunu boşaltmak için peteğin altına bırakılabilecek şekilde bir hazne bırakmalısınız aksi takdirde akan su evinizi batırabilir. Kabı peteğinizin vanasının altına bıraktıktan sonra rekoru gevşeterek suyu boşaltın. Bu işlemi yaparken klimanızın kapalı olduğundan emin olun ayrıca tüm peteklerin vanaları açık olması gerekmektedir aksi takdirde işlem başarılı olmayacaktır.

Acil Kombi Servisi

Sizlere kombi bakımı ve kombi tamiri gibi hizmetleri kaliteli ve ekonomik fiyatlar ile sunmaktayız. Bütçe dostu bir hizmet anlayışı çerçevesinde hareket ediyoruz. Eğer Bursa ilinde yaşıyor ve acil kombi servisi ihtiyacı duyuyorsanız Teknik Usta hizmetlerinden yararlanmak için 0224 413 04830224 248 6969 iletişim numarası üzerinden bize ulaşabilirsiniz. Dilerseniz https://teknikusta.com/kombi-servisi bağlantımızı ziyaret ederek kombinizde oluşabilek muhtemel bir kaç arıza sebepleri ve çözümleri konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı